کلیسا ایران روسیه مراکش بازیکن فوتبال

کلیسا: ایران روسیه مراکش بازیکن فوتبال پیروزی بازیکنان جام جهانی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی پادزهر وحشت منزل اولی‌ها

به گزارش دنیای اقتصاد؛ وحشت تازه واردها در بازار معاملات مسکن، از یک مسیر قابل برطرف هست. منزل اولی ها طی ماه های اخیر بعد از گزینش نهایی آپارتمان با دست کم سه

پادزهر وحشت منزل اولی‌ها

پادزهر وحشت منزل اولی ها

عبارات مهم : تنظیم

گزارش از راه استعلام ثبتی جهت سنجش سلامت حقوقی ملک

به گزارش دنیای اقتصاد؛ وحشت تازه واردها در بازار معاملات مسکن، از یک مسیر قابل برطرف هست. منزل اولی ها طی ماه های اخیر بعد از گزینش نهایی آپارتمان با دست کم سه ابهام حقوقی و ثبتی راجع به ملک مورد نظر مواجه شده است اند که عدم اطلاع راجع به نحوه دریافت پاسخ روشن، بعضا باعث توقف آنها در فرآیند انجام معامله شده است هست. این گروه و البته سایر متقاضیان خرید ملک در غیاب سامانه های استعلام لحظه ای سلامت حقوقی املاک، می توانند صحت و سقم اسناد و مدارک ملک پیشنهادی و همچنین مالک فروشنده را از طریق مراجعه به دفاتر اسناد رسمی راستی آزمایی کنند.

تازه واردها در بازار مسکن (افرادی که جهت نخستین بار قصد خرید ملک دارند) بعد از آنکه موفق به عبور از دو گردنه گزینش آپارتمان و تامین بودجه خرید می شوند، در مواجهه با وحشت ناشی از بی اعتمادی به بیانات مالک، از انجام معامله باز می مانند. تحقیقات میدانی «دنیای اقتصاد» در این باره نشان می دهد: نگرانی از سلامت حقوقی و ثبتی آپارتمان های در نوبت فروش، اگر چه به شکل فراگیر در بین غالب متقاضیان خرید وجود دارد ولی دو گروه مشمول بر منزل اولی ها و خریداران املاک گران قیمت، در مقطع فعلی، بیش از سایر افراد، دچار بی اعتمادی به پیشنهادهای ملکی از سوی بازار هستند.

پادزهر وحشت منزل اولی‌ها

ترس خریداران عمدتا به سه ابهام راجع به اصالت سند (جعلی نبودن آن)، مالکیت واقعی (تعلق داشتن ملک و سند به فرد فروشنده)، اجازه فروش (ممنوع المعامله نبودن فروشنده و عدم توقیف یا رهن ملک) مربوط می شود که به علت براق نبودن بازار معاملات مسکن و خلأ سامانه های حقوقی و رسمی جهت احراز مالکیت و استعلام اینترنتی، معمولا معاملات خرید با ریسک این ابهامات، انجام می شود یا به خاطر غلبه وحشت به خریدار، انجام معامله جهت مدت نامعلوم به تاخیر می افتد. در حال حاضر، منزل اولی ها یک جریان ورود تقاضای قطعی به بازار معاملات خرید مسکن هم در پایتخت کشور عزیزمان ایران و هم در سایر شهرها شکل داده اند به طوری که ماهانه به علت موعد پرداخت حداقل ۶ هزار فقره وام مسکن یکم در کشور، معادل این حجم، تقاضا وارد بازار می شود ولی این گروه جهت آنکه بتواند از امتیاز تسهیلاتی خود استفاده کند، باید فقط آپارتمان های دارای سند رسمی قابل انتقال را خریداری کند.

بررسی های «دنیای اقتصاد» راجع به راه تشخیص آپارتمان های دارای سند رسمی قابل انتقال و همچنین پادزهر وحشت منزل اولی ها حاکی است: ابهامات و نگرانی متقاضیان خرید مسکن راجع به سلامت حقوقی و ثبتی ملک مورد معامله، قبل از هر نوع توافق اولیه با فروشنده، از یک مسیر قابل پیگیری و برطرف هست. متقاضیان می توانند با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی و ارائه سند آپارتمان انتخابی، پاسخ سه پرسش خود را دریافت و متناسب با آن، نسبت به انجام معامله اقدام کنند.

به گزارش دنیای اقتصاد؛ وحشت تازه واردها در بازار معاملات مسکن، از یک مسیر قابل برطرف هست. منزل اولی ها طی ماه های اخیر بعد از گزینش نهایی آپارتمان با دست کم سه

در حال حاضر عمده معاملات خرید و فروش مسکن بعد از جلب توافق خریدار و فروشنده انجام می شود و قرارداد معامله، با استناد به سند ارائه شده است از سوی مالک و بدون استعلام ثبتی صحت اطلاعات و سند ارائه شده است از سوی وی به وسیله خریدار، در قالب «مبایعه نامه» تنظیم شده است و وقت مشخصی جهت مراجعه به دفاتر اسناد رسمی جهت تنظیم سند رسمی و انتقال مالکیت به فرد خریدار تعیین می شود. به این معنا که در عمده معاملات مسکن، استعلام ثبتی از بابت مسئله دار نبودن سند، صحت مالکیت فرد فروشنده بر ملک و همچنین سایر پرسشها حقوقی، قبل از انجام معامله و پرداخت بخش عمده ای از بهای خرید ملک در وقت تنظیم مبایعه نامه، انجام نمی شود؛ بلکه استعلام ثبتی در عمده معاملات در وقت تنظیم سند رسمی و انتقال مالکیت از خریدار به فروشنده (عمدتا چند ماه بعد از تنظیم مبایعه نامه)، در دفاتر اسناد رسمی صورت می گیرد. بنابراین هم اکنون در غیاب سامانه جامع استعلام ثبتی معاملات مسکن که می تواند به صورت آنلاین و فوری اطلاعات مربوط به مالکیت و پرسشها احتمالی املاک از بابت توقیف ملک، ممنوع المعامله بودن مالک، در رهن بودن ملک و. . . را در اختیار متقاضی خرید قرار دهد، این نگرانی در میان بخش قابل توجهی از خریداران وجود دارد که چگونه قبل از انجام معامله و پرداخت بهای ملک، بیانات مالک از بابت مالکیت بر ملک موردنظر و بلامانع بودن انجام معامله از سوی وی را صحت سنجی کنند.

گروهی از خریداران واحدهای مسکونی به خصوص «خانه اولی ها» یا افرادی که قصد انجام معاملات املاک با بهای قابل توجه دارند(همچون معاملات بزرگ مقیاس) بیش از سایر خریداران، با این نگرانی مواجه هستند؛ منزل اولی ها که جهت نخستین بار به بازار معاملات مسکن وارد شده است اند وتاکنون تجربه معامله ملکی نداشته اند، جزو افرادی هستند که به واسطه وجود نگرانی و بی اعتمادی به مالکان، نااطمینانی بیشتری نسبت به سایر خریداران از بابت صحت ادعاهای مالک در مورد مالکیت بر ملک معرفی شده است یا نبود مسئله حقوقی در مسیر انجام معامله دارند؛ این گروه از خریداران اگرچه در وقت تنظیم مبایعه نامه بخش عمده بهای ملک خریداری شده است را می پردازند ولی تا وقت تنظیم سند رسمی در دفاتر اسناد رسمی در مورد صحت معامله انجام شده است وسند ارائه شده، با شک و تردید و نگرانی مواجهند. همین بی اعتمادی در بعضی موارد مانع از انجام معامله بین منزل اولی ها و فروشندگان می شود. از سوی دیگر، گروه دیگری از متقاضیان خرید در بازار ملک که قصد خرید املاک گران قیمت و بزرگ مقیاس را دارند(همچون واحدهای مسکونی لوکس و بزرگ متراژ یا سایر املاک غیرمسکونی همچون املاک تجاری، کارخانه ها و. . . . ) نیز از بابت مسئله دار نبودن ملک موردنظر با استرس مواجهند؛ چراکه بخشی از دعاوی ملکی موجود در دادگاه ها و مجامع قضایی مربوط به آن دسته از معاملاتی است که خریدار بعد از پرداخت بهای ملک و نوشتن مبایعه نامه متوجه شده است است ملک خریداری شده است و یا مالک آن با یک یا چند مسئله حقوقی عمده مواجه است.

طی سال های اخیر در بعضی پرونده ها، هویت مالک جعلی بوده ویا سند ارائه شده است از سوی وی متعلق به ملک مورد فروش نبوده هست؛ در بعضی دیگر به واسطه تعقیب قضایی مالک، فروشنده اجازه انجام معامله را نداشته و به اصطلاح ممنوع المعامله بوده هست؛ این در حالی است که بخش دیگری از این پرونده ها عمدتا مربوط به دعاوی است که در آنها درحالی که سند ملک فروخته شده است در رهن بانک بوده هست، مالک اقدام به فروش آن و دریافت پول از خریدار کرده هست. نگرانی از بابت صحت بیانات مالکان در مورد نبود مانع در مسیر انجام معامله، موجب شده است است بخش عمده ای از خریداران ملکی با این پرسش مواجه باشند که آیا سازوکاری جهت صحت سنجی فاکتورهای ثبتی ملک موردنظرشان قبل از تنظیم مبایعه نامه و پرداخت هرگونه مبلغی به فروشنده وجود دارد؟

پادزهر وحشت منزل اولی‌ها

سازوکار استعلام ثبتی قبل از معامله

بررسی های «دنیای اقتصاد» نشان می دهد در شرایطی که در بعضی از کشورها به علت دسترسی خریداران به سامانه جامع استعلام ثبتی، تمام اطلاعات مربوط به ملک و مالک جهت انجام یک معامله بدون مسئله و بلامانع به صورت آنلاین قابل صحت سنجی هست، این امکان در کشور عزیزمان ایران وجود ندارد؛ با این حال، دست اندرکاران حوزه ثبت رسمی می گویند خریداران می توانند قبل از انجام معامله و پرداخت بهای ملک موردنظر نیز از صحت یا خدشه دار بودن ادعاهای مالکان باخبر شوند. در واقع اگرچه هنوز به علت سنتی بودن بخش عمده ای از فرآیندها در کشور امکان دسترسی آنلاین و فوری خریداران به اطلاعات ثبتی املاک و محدودیت های حقوقی و قضایی مالکان وجود ندارد، ولی متقاضیان خرید املاک می توانند از طریق مراجعه به دفاتر اسناد رسمی قبل از انعقاد هر نوع قراردادی نسبت به صحت معامله ای که مصمم به انجام آن هستند، اطمینان حاصل کنند.

به گزارش دنیای اقتصاد؛ وحشت تازه واردها در بازار معاملات مسکن، از یک مسیر قابل برطرف هست. منزل اولی ها طی ماه های اخیر بعد از گزینش نهایی آپارتمان با دست کم سه

نایب مدیر کانون سردفتران و دفتریاران در این باره به «دنیای اقتصاد» گفت: اگرچه فرآیند استعلام ثبتی معمولا در وقت تنظیم سند رسمی و انتقال مالکیت از فروشنده به خریدار انجام می شود، ولی متقاضیان خرید واحدهای مسکونی و سایر املاک می توانند قبل از انجام معامله به دو روش اقدام به صحت سنجی سند ارائه شده، مالکیت فرد فروشنده و همچنین عدم محدودیت های قضایی و حقوقی جهت ملک موردمعامله کنند. محمد عظیمیان افزود:در نخستین روش، متقاضیان خرید و فروش املاک می توانند به جای تنظیم قراردادهای عادی، به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند و از همان ابتدا معامله خود را در دفاتر اسناد رسمی تنظیم و ثبت کنند؛ در این روش قبل از تنظیم هر نوع قرارداد و پرداخت هر نوع مبلغی، دفاتر اسناد رسمی اقدام به استعلام ثبتی از شرایط ملک و مالک کرده و در صورت مسئله دار نبودن این دو، اقدام به تنظیم قرارداد رسمی بین متعاملین می کنند.

این در حالی است که در روش دوم و در صورت میل به متعاملین به انجام معاملات و تنظیم قرارداد عادی خریدار می تواند با ارائه سند مالکیت به دفاتر اسناد رسمی از دفاتر درخواست استعلام ثبتی کند؛ در این روش، متقاضی خرید با پرداخت مبلغی حدود ۵۰ هزار تومان به دفاتر اسناد رسمی به عنوان حق التحریر و حق ثبت به منظور انجام فرآیند استعلام ثبت، می تواند این اطمینان را به دست آورد که مالک و ملک معرفی شده است به وی مسئله حقوقی، قضایی و سندی ندارد و بعد از ایجاد این اطمینان نسبت به انجام معامله با فروشنده اقدام کند.

پادزهر وحشت منزل اولی‌ها

بنا بر تاکید وی، ارائه سند مالکیت جهت طرح تقاضای استعلام ثبتی الزامی است تا با استفاده از اطلاعات مندرج در سند ادعاهای مالک و نبود ممنوعیت و محدودیت جهت وی به منظور انجام معاملات ملکی صحت سنجی شود. عظیمیان با اشاره به ضرورت وجود سامانه جامع استعلام ثبتی به منظور برطرف ابهام از صحت معاملات ملکی قبل از انجام معاملات و همچنین کم کردن دعاوی حقوقی به واسطه ایجاد امکان استعلام ثبتی قبل از عقد قراردادهای ملکی، به «دنیای اقتصاد» گفت:سنتی بودن سیستم ثبتی املاک طی سال های گذشته تاکنون موجب شده است است هم اکنون سامانه جامع استعلام ثبتی به صورت آنلاین در دسترس همگان قرار نداشته باشد؛ این در حالی است که با پیشرفت و اجرای فازهای بعدی فرآیند ثبت آنی معاملات ملکی که طی حدود چهار سال گذشته به صورت سیستمی راه اندازی شده است هست، می توان امکانات مربوط به صحت سنجی سیستمی خریداران از اسناد و ادعاهای مالکان را ایجاد کرد.

واژه های کلیدی: تنظیم | حقوقی و قضایی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog